Dla Ciebie i Twojej Rodziny

Wybielanie zębów

  Naturalny kolor zębów waha się od bieli przez kość słoniową po odcienie szaroniebieskie i żółtobrunatne. Nierzadko zdarza się również, że poszczególnie zęby u tej samej osoby mają różne zabarwienie, a pojedynczy ząb nie ma jednolitej barwy na całej powierzchni. Wynika to z budowy anatomicznej zęba. Zębina znajdująca się pod szkliwem jest naturalnie żółta, i prześwitując przez szkliwo, nadaje zębom żółtawy odcień, który – jako że w tej okolicy szkliwo jest najcieńsze – ulega intensyfikacji w miarę zbliżania do szyjki zęba. Szkliwo pokrywające zębinę nie jest już tak żółte. Jest ono zwykle białe lub szare. Dla przykładu górne siekacze są mniej żółte niż kły, bo warstwa szkliwa pokrywająca siekacze jest grubsza.

  Co wpływa na kolor zębów?

  Na kolor zębów przede wszystkim wpływają geny, które decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, kolorze zębiny, grubości i odcieniu szkliwa. Znaczącą rolę odgrywa też czas, ponieważ z wiekiem ściera się szkliwo, a im cieńsza jest jego warstwa, tym bardziej prześwituje znajdująca się pod nią ciemniejsza tkanka zębiny. Na kolor naszych zębów duży wpływ ma również nasza dieta. Najbardziej na kolor szkliwa wpływają: czerwone wino, kawa, Coca-Cola, jagody, buraczki. Nawyki, takie jak palenie papierosów, także mają niekorzystny wpływ na kolor naszych zębów. Osad nikotynowy powstaje bardzo szybko, ma intensywny kolor i jest trudny do usunięcia. Żółta barwa zębów może być też spowodowana przyjmowaniem niektórych antybiotyków oraz preparatów żelaza, szczególnie w okresie dzieciństwa. Przebarwienia, które powstają na naszych zębach, można podzielić na wewnątrz- i zewnątrzpochodne. W przypadku przebarwień zewnątrzpochodnych barwnik gromadzi się na powierzchni szkliwa w płytce nazębnej, a źródłem tych przebarwień są najczęściej substancje zawarte w pożywieniu. Przyczynami przebarwień wewnątrzpochodnych mogą być wszelkie urazy zębów z wynaczynieniem krwi do miazgi. Często zęby ulegają przebarwieniu na skutek leczenia endodontycznego oraz w wyniku przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin. Zęby zmieniają swój kolor również na skutek chorób wewnętrznych organizmu, takich jak:

  • - żółtaczka noworodków
  • - choroba hemolityczna noworodków
  • - porfiria
  • - alkaptonuria
  • - torbielowate zwłóknienie trzustki
  • - nadczynność przedniego płata przysadki
  • - niedoczynność nadnerczy
  • - nadczynność grasicy lub tarczycy
  • - wrodzona niedrożność przewodów żółciowych
  • - niedoczynność tarczycy

  Przedstawiona powyżej budowa anatomiczna zębów, wpływając na ich kolor, decyduje również o efekcie zabiegu rozjaśniania zębów. W największym stopniu wybieleniu ulegają te części zęba, które pokryte są grubszą warstwą szkliwa, czyli brzegi sieczne zębów przednich i guzki zębów bocznych. Szyjki zębów wybielają się w najmniejszym stopniu, co związane jest z małą ilością szkliwa w tej okolicy.

  Od czego zacząć wybielanie zębów

Zabieg wybielania zębów należy zacząć od ich oczyszczenia z nalotu, osadu i kamienia. Czasami wystarczy zrobić piaskowanie, aby zęby od razu stały się jaśniejsze. Po oczyszczeniu zębów warto zrobić przegląd jamy ustnej, aby sprawdzić stan plomb założonych przed laty, ponieważ wypełnienia kompozytowe często ulegają przebarwieniu, a plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa.

Wybielanie zębów a pasty wybielające

Pasty wybielające to najprostszy i dość skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień, dający efekt rozjaśnienia o jeden lub dwa tony. Kupując taką pastę, trzeba zwrócić szczególną uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności RDA. Nie powinien on przekraczać 200, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na stan naszego szkliwa. Past wybielających nie należy stosować nagminnie – należy ich używać maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Inną metodą domowego wybielania zębów są paski i żele wybielające – efekt rozjaśnienia o dwa-trzy tony widać już po dwóch lub trzech tygodniach stosowania. Najpopularniejsze są paski nasączone wybielającym żelem, które przykleja się dwa razy dziennie na około dwadzieścia minut do górnych i dolnych zębów. Niestety ta metoda wybielania jest nieskuteczna w przypadku dużych przebarwień oraz przebarwień w okolicach przestrzeni międzyzębowych. Pod tym względem lepiej sprawdza się metoda nakładkowa, którą również można przeprowadzić w domu, z tym jednakże zastrzeżeniem, że wymaga ona kontroli lekarskiej.

Sprawdź cenę →
Przypadki
Na przełomie XV i XVI wieku w Chinach wymyślono szczoteczkę do zębów, a Leonardo da Vinci opisał dokładnie anatomię ludzkiego uzębienia.
Ciekawostki
Czy wiesz że pasta do zębów została wynaleziona 5 tysięcy lat p. n. e przez Egipcjan i miała postać proszku w skład którego wchodziły rozdrobnione skorupki jaj, sproszkowane kopyta bydlęce, zióła Myrrh oraz pumeks.
Kontakt
Nasz adres
Godziny przyjęć
Jak dojechać
Na mapie
Umów wizytę → →