Dla Ciebie i Twojej Rodziny

Stomatologia zachowawcza

  Jest działem stomatologii poświęconym profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków pochodzenia zarówno próchnicowego, jak i niepróchnicowego. Próchnica zębów jest bakteryjną, zakaźną chorobą twardych tkanek zęba, która może obejmować szkliwo, zębinę i cement korzeniowy. Nieleczona próchnica prowadzi do powikłań ze strony miazgi oraz stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych.

  Na powstanie próchnicy, oprócz bakterii obecnych w osadzie nazębnym, wpływają takie czynniki jak: dieta, podatność tkanki zęba oraz czas. Jednakże nawet wysokie spożycie węglowodanów przy podatnych na próchnicę zębach nie musi prowadzić do rozwoju tej choroby – warunkiem jest dokładne i częste czyszczenie zębów z zalegającej płytki bakteryjnej.

 Wybór metody leczenia próchnicy zależy m.in. od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby.

  We wczesnym stadium, gdy mamy do czynienia z próchnicą początkową, tzw. plamą próchnicową, zwykle wystarczają zabiegi fluoryzacji, czyli lakierowania, które mają na celu wzmocnienie zębów oraz zahamowanie dalszego rozwoju próchnicy. Gdy w zębach pojawiły się ubytki twardych tkanek, konieczne jest dokładne usunięcie mas próchnicowych i założenie szczelnego wypełnienia, które ma za zadanie chronić wnętrze zęba i zastępować utracone tkanki. W naszym gabinecie stosujemy kompozytowe materiały do wypełnień najwyższej jakości. Gwarantują one zarówno estetyczny wygląd, jak i trwałość. Obszerna paleta barw stosowanych przez nas materiałów sprawia, że po założeniu wypełnienia trudno jest go odróżnić od naturalnych zdrowych tkanek zęba.

  W stomatologii zachowawczej bardzo ważna jest profilaktyka, obserwacja i szybkie działanie. Regularne przeglądy stomatologiczne gwarantują zdrowsze zęby i natychmiastowe eliminowanie szkodliwych dla nich czynników. Bardzo ważnym elementem w profilaktyce próchnicy jest dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej. Aby utrzymać jamę ustną wolną od płytki bakteryjnej, pacjent musi być poinformowany o przyczynach jej powstawania oraz pouczony, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. W tym przypadku instruktaż powinien obejmować:

  • - technikę, czas i częstotliwość prawidłowego szczotkowania
  • - dobór odpowiedniej szczoteczki, adekwatnej do stanu przyzębia danego pacjenta
  • - dobór pasy i środków uzupełniających

  Wizyty kontrolne u osób dorosłych powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku, a u dzieci co trzy miesiące, zgodnie z założeniem, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Sprawdź cenę →
Przypadki
Na przełomie XV i XVI wieku w Chinach wymyślono szczoteczkę do zębów, a Leonardo da Vinci opisał dokładnie anatomię ludzkiego uzębienia.
Ciekawostki
Czy wiesz że pasta do zębów została wynaleziona 5 tysięcy lat p. n. e przez Egipcjan i miała postać proszku w skład którego wchodziły rozdrobnione skorupki jaj, sproszkowane kopyta bydlęce, zióła Myrrh oraz pumeks.
Kontakt
Nasz adres
Godziny przyjęć
Jak dojechać
Na mapie
Umów wizytę → →