Dla Ciebie i Twojej Rodziny

Ortodoncja

  Jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie ortodontyczne w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularne wśród tych z Państwa, którzy pragną poprawić estetykę swojego uśmiechu w najbardziej naturalny sposób. Celem leczenia ortodontycznego jest uzyskanie nie tylko prawidłowego zgryzu, ale również poprawa wyglądu twarzy.

Nieleczone wady zgryzu są często przyczyną poważnych problemów, do których zaliczyć możemy:

  • - rozwój próchnicy
  • - choroby przyzębia
  • - patologiczne starcie pojedynczych zębów lub ich grup
  • - zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym prowadzące do nieprawidłowego funkcjonowania stawu
  • - wady wymowy

  W zależności od wady i wieku pacjenta stosujemy aparaty ruchome, tzw. zdejmowane, lub aparaty stałe.

  Aparaty ruchome często stanowią pierwszą fazę leczenia ortodontycznego – jako przygotowanie do leczenia aparatem stałym. Aparaty te . in. korygują ustawienie żuchwy w stosunku do szczęki lub pozwalają na poszerzenie zbyt wąskich szczęk.

  Aparaty ruchome dają bardzo dobre efekty terapeutyczne, ale ich wadą jest to, iż trzeba je nosić przez kilka godzin dziennie oraz w ciągu nocy. Najlepszy efekt leczenia aparatami ruchomymi uzyskuje się u pacjentów w wieku od 6. do 12. roku życia, ponieważ w tym czasie kościec dynamicznie się rozwija, a dzieci chętnie współpracują z lekarzem.

Aparaty stałe, w skład których wchodzą zamki, pierścienie, łuki i ligatury, to aparaty, które najczęściej zakładane są po 12. roku życia. Zaletą aparatów stałych jest działanie całodobowe, co znacznie skraca czas leczenia – trwa ono zwykle około dwóch lat, w zależności od typu wady, jej nasilenia i wieku pacjenta. Po zdjęciu aparatu stałego, w celu utrzymania wyników leczenia, pacjent nosi tzw. aparat retencyjny przez okres stabilizacji wyznaczony przez lekarza.

W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różnego rodzaju aparaty, m.in.:

  • Metalowe
  • Porcelanowe
  • Kryształowe ICE
  • Samoligaturujące – system Damon
  • Incognito

Rodzaj aparatu jest dobierany po konsultacji pacjetna z lekarzem, adekwatnie do jego wady zgryzu.

Retencja

Gdy leczenie ortodontyczne zakończyło się sukcesem, lekarz ortodonta zdejmuje aparat. Dla utrzymania wyników leczenia stosuje się aparaty retencyjne, które mają zapobiec nawrotowi wady.

Sprawdź cenę →
Przypadki
Na przełomie XV i XVI wieku w Chinach wymyślono szczoteczkę do zębów, a Leonardo da Vinci opisał dokładnie anatomię ludzkiego uzębienia.
Ciekawostki
Czy wiesz że pasta do zębów została wynaleziona 5 tysięcy lat p. n. e przez Egipcjan i miała postać proszku w skład którego wchodziły rozdrobnione skorupki jaj, sproszkowane kopyta bydlęce, zióła Myrrh oraz pumeks.
Kontakt
Nasz adres
Godziny przyjęć
Jak dojechać
Na mapie
Umów wizytę → →