Dla Ciebie i Twojej Rodziny

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy i chorobom przyzębia. Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia powstałe m.in. od kawy, herbaty i palenia papierosów oraz zapewnia nam uczucie świeżości.

W zależności od stopnia rodzaju zanieczyszczeń naszym pacjentom możemy zaproponować następujące zabiegi:

  • - profesjonalne usuwanie kamienia (scalling)
  • - piaskowanie, czyli usuwanie osadów
  • - lakierowanie zębów
  • - niwelowanie nadwrażliwości szyjek lakierami światłoutwardzalnymi
  • - fluoryzacje zębów
  • - instruktaż higieny jamy ustnej z profesjonalnym oczyszczaniem zębów

Scalling ( usuwanie kamienia nazębnego)

Zalegająca na zębach płytka nazębna z biegiem czasu ulega mineralizacji. W ten sposób dochodzi do powstania kamienia, który nieusuwany doprowadza do osuwania się dziąsła, odsłonięcia się szyjek zębowych i w konsekwencji do powstania nadwrażliwości. Kamień zawiera liczne bakterie, które odpowiedzialne są m.in. za przykry zapach z ust oraz stan zapalny dziąseł. Zabieg usuwania kamienia jest zabiegiem bezbolesnym. Ból może pojawić się jedynie w miejscach odsłoniętych szyjek i w takich przypadkach podawane jest znieczulenie. Najczęściej stosowaną metodą usuwania kamienia jest scalling ultradźwiękowy lecz kamień może być również usuwany metodami mechanicznymi, za pomocą ręcznych kiret i sierpów. Zabieg usuwania kamienia kończy się polishingiem szyjek zębowych, który zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej i związków mineralnych, a zawarte w paście substancje zmniejszają nadwrażliwość pozabiegową.

Piaskowanie

To zabieg, który ma na celu usunięcie osadu i przebarwień powstałych od kawy, herbaty i palenia papierosów. Piaskowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i wykonywanym za pomocą specjalnego aparatu zwanego piaskarką. Z piaskarki wyrzucany jest pod dużym ciśnieniem strumień wody, powietrza i proszku, który kierowany jest na zęby. Piaskowanie jest zabiegiem estetycznym pozwalającym usunąć osad z trudno dostępnych miejsc, do których nie możemy dotrzeć za pomocą szczoteczki i nici dentystycznych. Jednym przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu jest astma.

Sprawdź cenę →
Przypadki
Na przełomie XV i XVI wieku w Chinach wymyślono szczoteczkę do zębów, a Leonardo da Vinci opisał dokładnie anatomię ludzkiego uzębienia.
Ciekawostki
Czy wiesz że pasta do zębów została wynaleziona 5 tysięcy lat p. n. e przez Egipcjan i miała postać proszku w skład którego wchodziły rozdrobnione skorupki jaj, sproszkowane kopyta bydlęce, zióła Myrrh oraz pumeks.
Kontakt
Nasz adres
Godziny przyjęć
Jak dojechać
Na mapie
Umów wizytę → →