Co to jest implant ?
  Implant to tytanowa śrubka, która wkręcona jest przez lekarza implantologa w kość szczęki lub żuchwy. Implant zastępuje korzeń zęba i stanowi filar dla odbudowy protetycznej, takiej jak korona, most czy proteza.
  Tytan – metal, z którego wykonywane są implanty, jest materiałem całkowicie biozgodnym, a co za tym idzie – nie jest traktowany przez organizm jako ciało obce i dobrze zespala się z tkankami w procesie zwanym osteointegracją. Tytan jest również materiałem wyjątkowo wytrzymałym, co upodabnia go do naturalnych korzeni zębów, które nieraz muszą znosić bardzo duże obciążenie.
  W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz warunków anatomicznych w jamie ustnej, stosowane są różnego rodzaju implanty. Na ich wybór wpływa m.in. kształt kości, jej ilość oraz odległość między sąsiadującymi zębami.
  Leczenie implantologiczne możemy podzielić na część chirurgiczną i protetyczną. Część chirurgiczna polega na wprowadzeniu do kości wszczepu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jest całkowicie bezbolesny i niejednokrotnie mniej inwazyjny niż skomplikowana ekstrakcja zęba. Po wkręceniu do kości tytanowej śruby rana zostaje zaszyta, a implant pozostawia się całkowicie pokryty dziąsłem przez okres trzech miesięcy w żuchwie i od czterech do sześciu miesięcy w szczęce. Jest to czas potrzebny do zespolenia się kości z powierzchnią implantu. Po upływie trzech-sześciu miesięcy implanty zostają odsłonięte i wówczas wkręca się tzw. śruby gojące, kształtujące dziąsło na okres około dwóch tygodni. Po tym czasie, w zależności od planowanego wcześniej uzupełnienia protetycznego, wykonuje się koronę, most lub protezę.
  Za pomocą implantu można odtworzyć brak pojedynczego zęba, wielu lub wszystkich zębów. Na implantach można również wykonać elementy utrzymujące protezy, tj. zaczepy kulkowe lub belki.
  Wskazania do zastosowania implantów:
  Przeciwwskazania do zastosowania implantów podzielić możemy na bezwzględne i względne.
Przeciwwskazania bezwzględne:
Przeciwwskazania względne:
  Implanty natychmiastowe – to implanty wprowadzone bezpośrednio po zabiegu ekstrakcji zęba lub implanty natychmiastowo obciążone po wszczepieniu. Gdy implant zostaje wszczepiony po usunięciu zęba, często zachodzi konieczność uzupełnienia brakującej kości dookoła implantu – wynika to z tego, iż wszczep z reguły jest węższy od korzenia zęba naturalnego. Implantacja natychmiastowa jest coraz bardziej popularna, ponieważ zapobiega resorpcji wyrostka zębodołowego oraz recesji tkanek miękkich po usunięciu zęba. Należy jednak mieć na uwadze, iż implantacja natychmiastowa nie jest możliwa w przypadku dużych zniszczeń kości przez procesy zapalne.