Dla Ciebie i Twojej Rodziny

Pedodoncja

Jest działem stomatologii, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zębów dzieci i młodzieży. Dziedzina ta została wyodrębniona z uwagi na odmienną budowę zębów i narządu żucia u dzieci, co wiąże się z nietypowym postępowaniem leczniczym.

Budowa zębów mlecznych

Budowa morfologiczna zębów mlecznych zasadniczo różni się od budowy zębów stałych, a różnice te dotyczą przede wszystkim liczby, barwy, kształtu i wielkości zębów. Uzębienie mleczne składa się z 20. zębów, ustawionych pionowo na wyrostku zębodołowym. W każdym łuku zębowym wyróżnić możemy dwa kwadranty, a w każdym z nich:

  • - 2 zęby sieczne (przyśrodkowy i boczny)
  • - 1 kieł
  • - 2 zęby trzonowe (pierwszy i drugi)

W uzębieniu mlecznym, w porównaniu do zębów stałych, brak jest zębów przedtrzonowych. Korony zębów mlecznych są mniejsze, niższe oraz szersze w wymiarze przednio-tylnym. Cechą charakterystyczną koron zębów trzonowych jest ich beczułkowaty kształt, związany z występowaniem wypukłej listewki szkliwnej nad szyjkami zębów. Korzenie zębów mlecznych są węższe i dłuższe w stosunku do wysokości koron. Korzenie trzonowców w okolicy szyjki ustawione są rozbieżnie, a w kierunku wierzchołkowym zbiegają się, obejmując w ten sposób zawiązki zębów stałych. Wewnątrz zęba znajduje się obszerna komora z wydatnymi rogami miazgi, dochodzącymi często do granicy szkliwno-zębinowej. Taka budowa zębów mlecznych sprawia, iż nawet niewielka próchnica może zakończyć się leczeniem kanałowym. Zarówno szkliwo, jak i zębina – w porównaniu z zębami stałymi – są słabiej zmineralizowane, a co za tym idzie bardziej podatne na próchnicę.

Próchnica zębów mlecznych występuje przeważnie w miejscach predysponujących, tj.:

  • - bruzdach
  • - otworach ślepych
  • - powierzchniach przyszyjkowych
  • - na powierzchniach stycznych

W zębach mlecznych, podobnie jak w zębach stałych, wyróżnić możemy próchnicę początkową, powierzchowną, średnią i głęboką.

Próchnica początkowa to tzw. plama próchnicowa, która rozwija się na powierzchni szkliwa, nie naruszając jego zewnętrznej powierzchni. Charakteryzuje się zmianą przezroczystości szkliwa, przebarwieniem i nieznaczną utratą składników mineralnych. Długotrwały proces chorobowy prowadzi do porowatości szkliwa, powierzchnia zewnętrzna staje się szorstka, pryzmaty szkliwne załamują się i powstaje ubytek. W takim przypadku mamy już do czynienia z próchnicą powierzchowną, która różni się od próchnicy średniej tym, że przebiega w szkliwie, nie naruszając zębiny.

Przebieg próchnicy w zębach mlecznych może być ostry i przewlekły. Ostry proces przeważa u dzieci młodszych, dotyczy zębów niedawno wyrżniętych, a masy próchnicowe są miękkie i mają jasną barwę. Próchnica przewlekła charakteryzuje się powolnym przebiegiem, a zmienione próchnicowo tkanki mają konsystencję twardą i ciemną barwę. W zębach mlecznych występują dwie postacie próchnicy o charakterystycznym obrazie klinicznym:

Próchnica wczesna i okrężna

Sprawdź cenę →
Przypadki
Na przełomie XV i XVI wieku w Chinach wymyślono szczoteczkę do zębów, a Leonardo da Vinci opisał dokładnie anatomię ludzkiego uzębienia.
Ciekawostki
Czy wiesz że pasta do zębów została wynaleziona 5 tysięcy lat p. n. e przez Egipcjan i miała postać proszku w skład którego wchodziły rozdrobnione skorupki jaj, sproszkowane kopyta bydlęce, zióła Myrrh oraz pumeks.
Kontakt
Nasz adres
Godziny przyjęć
Jak dojechać
Na mapie
Umów wizytę → →